טאי צ'י צ'ואן


טאי צ'י הוא קיצור עממי לטאי צ'י צ'ואן. השם מתורגם "שיטת אגרוף על פי רעיונות הטאי צ'י". זהו תרגול סיני עתיק שנוצר לפני 700 שנה בערך על ידי צ'אנג סאן פנג, קדוש סיני טאואיסטי משושלת סונג. התרגול מבוסס על תנועות איטיות ונינוחות המיועדות לשיפור עצמי כולל: לגוף זה תרגול, לתודעה זה שיעור בריכוז כוח רצון והמחשה, לנפש זה מדיטציה (התבוננות פנימה).

ענף מונע ומרפא‬

טאי צ'י הוא ענף מונע ומרפא על פי עקרונות הרפואה הסינית, וגם שיטה של אומנות לחימה רכה פנימית. נאמר בכתבים הקלאסיים של טאי צ'י צ'ואן: "כאשר החוליות התחתונות זקופות, רוח החיוניות מגיעה למרומי הראש. כאשר יש תחושה שהחלק העליון של הראש תלוי ומוחזק מלמעלה, כל הגוף יהיה קליל וזריז."

לכן: זוהי הדרך לחזק את עמוד השדרה. עם חיזוקו באופן ישיר מתחזקים האיברים הפנימיים (לב, ריאות, קיבה וכו') ובכך מושפע המוח עצמו. מהו צ'י? המושג צ'י נמצא עמוק בתוך הרפואה הסינית המסורתית. בשפה מקצועית מכונה הצ'י ז'ן-צ'י או הצ'י האמיתי. ניתן לומר שהז'ן-צ'י הוא הכוח המניע שדוחף ומפעיל את פעולות החיים בגוף האדם. החיים בגופנו נמצאים בפעולה ובתנועה מתמדת, ולצורך זה נחוץ כוח דוחף ומניע. הכוח הזה נמצא ונובע מתוך הגוף, לכן ניתן לכנותו אנרגיית החיים.

תרגול

אדם המתרגל טאי צ'י מאמן את אנרגיית החיים הנמצאת בגופו. טיפוח כוח החיים מטרתו מניעת מחלות וטיפול בהן, שמירה על הבריאות, חיזוק הגוף והנפש, האטה של ההזדקנות בטרם עת, מניעתה והארכת חיים. "לחכות שהמחלה תתפתח לפני שמרפאים אותה, לבעיה לקבל ממשות לפני שמטפלים בה, זה כמו לחכות עד שנהיים צמאים לפני שחופרים באר, לחכות לקרב שיתחיל לפני שמכינים את כלי הנשק. האם זה לא מאוחר מדי?" (מתוך ספר הרפואה של הקיסר הצהוב).

הגנה עצמית

כתוצאה מאימוני טאי צ'י נפתח יציבה טובה יותר, איזון של הגוף לחלקיו השונים ולהופכו לשלם. עמידות המוצא מאפשרות לרגליים להשריש עצמן. תרגול "Pushing hands" במסגרת תרגיל בזוגות נלמד לעמוד מול כוח דוחף, "תוקף" וכיצד לנטרל, לוותר ולהפסיד. הפסד מוביל ליתרון. לימוד היתרונות ביכולת לוותר - ניתן ללמוד כיצד יש לצאת להתקפת נגד, לאחר הבנת התקפת הנגד ניתן להבין את מתכונת הפעולה של המתחרה ואיך להפיק אנרגיה פנימית מתוך עמוד השדרה. הגוף כולו פועל כיחידה אחת.

"יש לך ידיים בכל מקום על גופך, אבל אין לכך ולא כלום עם הידיים" - זוהי המשמעות של אנרגיה פנימית. "לאחר שלמדת לפרש אנרגיה, הרי ככל שתתאמן ישתפרו כישוריך. על ידי כך שתבחן לעומק ותזכור בשתיקה, תוכל באופן הדרגתי להגיע לשלב של הסתמכות מוחלטת על המחשבה". (הכתבים הקלאסיים של הטאי צ'י צ'ואן)

ציטוט מתוך טאו טה צ'ינג מאת לאו צה: "הדברים החלשים ביותר בעולם יכולים להתגבר על הדברים החזקים ביותר בעולם. לא ניתן להשוות שום דבר בעולם לטבעם החלש והכנוע של המים; אולם בעת תקיפת הקשה והחזק אין דבר שהוכח כיעיל יותר מאשר הם ואין חלופה אחרת. החלש יכול להתגבר על החזק והכנוע מסוגל להכניע את הקשה."

מאסטר ט.ט. ליאנג אמר: כאשר תלמדו ותתאמנו בטאי צ'י לאורך זמן, והוא יהווה מדריך לפעילותכם היום-יומית תמצאו את הדרך הנכונה שבה יש לנהוג באנשים ובעצמכם. מזגכם הלוהט יהפוך בהדרגה לרכות. שנאה, קנאה, כעס וכל המחשבות המעוותות ייעלמו והרוע שבכם יפנה את מקומו בהדרגה לשאיפה לטוב. מחשבתכם תהיה עירנית וטהורה ואתם תיהנו מחיים מאושרים, שלווים ושקטים."